آیا خواندن صیغۀ محرمیت به صورت شفاهی مورد قبول قانون می‌باشد؟

آیا خواندن صیغۀ محرمیت به صورت شفاهی مورد قبول قانون می‌باشد؟

آیا خواندن صیغۀ محرمیت به صورت شفاهی مورد قبول قانون می‌باشد؟

در اصطلاح ازدواج موقت (صیغه) عقد زناشویی است که برای مدت محدودی واقع شده باشد. به آن ازدواج منقطع، نکاح منقطع و یا متعه نیز می‌گویند و در اصطلاح عامه صیغه معروف است.

تفاوت ازدواج موقت با دائم در این است که بر مرد، نفقه زن (تهیه خوراک، پوشاک و مسکن) واجب نیست و پس از سپری شدن زمان عقد دیگر نیازی به خواندن صیغه طلاق نیست. همچنین در ازدواج موقت طلاق وجود ندارد.

خواندن صیغه محرمیت به صورت شفاهی هیچ اشکال قانونی و شرعی ندارد. فقط باید الفاظ صریح باشد و صراحتاً دلالت بر ازدواج کند. 

ماده 1062 قانون مدنی: «نکاح واقع می‌شود به ایجاب و قبول به الفاظی که صریحاً دلالت بر قصد ازدواج نماید.»

سایت جهانی

ارسال شده در موضوع :

دیدگاه خود را بنویسید