توان نه گفتن به مواد مخدر را تقویت کنیم

توان نه گفتن به مواد مخدر را تقویت کنیم

قدرت خیر گفتن و هنر خیر اعلام کردن در جمع دوستان عزیز و کسانی که با آنان معاشرت داریم یک هنر و عزم توانا را می طلبد , چون به جهت شرم و کم رویی بخش اعظم اشخاص قدرتمند به اعلام لحاظ و مخالفت خویش با پیشنهادهای گم راه کننده اطرافیان نیستند .drugs and young people min 300x200 - توان نه گفتن به مواد مخدر را تقویت کنیم

این‌که مواد ‌مخدر بد است و چرا متأسفانه بعضی از نوجوان ها مبتلا سوء‌مصرف مواد ‌مخدر می گردند عارضه ها زیادی دارااست اما من می خواهم از منظر آموزش‌وپرورش به‌این این داستان نگاهی بیندازم و روی سخنم با پدر و مادر – مربیان و دانش‌آموزان است . ابتدا از پدر و مادر آغاز می کنم . شما پدر و مادر ‌گرامی بایستی به توانمندی‌های فرزندان خویش واقف باشید و اینکه بیشتراز گنجایش آن‌ها از نوجوان ها خویش توقع داشته باشید , خیر فقط به آن‌ها کمکی نکرده‌اید بلکه آنها را مبتلا استرس کرده‌اید . در‌عین‌حال نوجوان شما مبتلا فقدان اعتماد به‌نفس و عزت‌نفسش مبتلا بحران میگردد . احتمال دارد این نبود را توسط مواد مخدر جبران نماید . هر شخصی یک توانمندی به‌خصوص و استعداد خاصی در یک رشته و گرایش دارد , توقع نداشته باشید که فرزندتان یک شخص دوچندان خارق‌العاده و سرشار از توانمندی‌های مخفی باشد . نوجوان خویش را همان‌گونه که می باشد , بپذیرید و به شیوه درست , خطاها او‌را یاد آوری دهید . توانمندی‌ها و داشته‌های نوجوانتان را به وی یاداوری کرده و نکته زیاد مهم‌تر این است که «توانایی نه‌گفتن را» به نوجوانمان یاد دهیم که یک‌ توشه برای مدام به هر‌نوع ماده‌ مخدری نه بگوید . گهگاه نوجوان ها برای این‌که بخواهند بگویند مستقل‌ شده و از خانواده حرف‌شنوی ندارند , با تعارف دوستان عزیز هم‌سال خویش و در جمع‌های صمیمانه سیگار مصرف می‌نمایند و همین احتمالا نوجوان را به‌ سمت اعتیاد بکشد .

اما مهارت نه‌گفتن الگویی رفتاری است که آغاز می بایست در خانواده صورت بگیرد و تقویت شود . درضمن صرفا نه‌گفتن کفاف نمیدهد ; استواری در کردار را نیز می‌طلبد و پیشگیری از اعتیاد ابتدا در خانواده آغاز می‌گردد . اعضای خانواده و چه بسا پدر و مادر , یکدیگر را از مصرف بر حذر نمایند و هم از دلایل مواد ‌مخدر بگویند و به نوجوان ها یاد دهند که مواد مخدر در هر‌شکلی که باشد , اعتیاد‌آور است و اینکه با یک‌ بار مصرف‌کردن معتاد نخواهند شد , خطا محض است . نوجوان ها نیز بایستی بدانید در صورتی‌که می خواهید غالب گردید صرفا یک سعی بلند و یک عزم خوب می خواهد . برای بهتردرس‌خواندن , تمرکز حواس و تقویت یاد یا این که چه بسا تناسب اندام , استعمال از مواد ‌مخدر ( که به سفارش نادرست دیگری صورت پذیرد ) یک استراتژی مضاعف اشتباه , تعجب آور و غیرمنطقی است .

آمار به طور کامل دقیقی دردسترس نمی‌باشد که تعدادی درصد دانش‌آموزان معتاد می باشند اما رئیس کل محل کار پژوهش ها و فراگیری ستاد پیکار با مواد‌ مخدر اذعان کرده که طبق آمار‌های منتشرشده , دو‌و یک‌دهم درصد از دانش‌آموزان دوم دبیرستانی به مواد‌ مخدر معتاد میباشند ( حمید صرامی ٢٠ مهر ٩۶ ) که اکثر زمان ها این اعتیاد به گرس , ماری‌جوانا , گل , ریتالین است و پنج درصد مابقی در خانواده‌هایی می‌باشند که مشغول مواد‌ مخدر میباشند و با این اوصاف احتمال دارد در کل ١۴ درصد از کل دانش‌آموزان ( نسبت به کل جمعیت جامعه ) در سرزمین معتاد میباشند . اما با این حال ; آموزش‌وپرورش زیر بار پذیرش این واقعیت تلخ نمی‌رود . آشناسازی هدفمند دانش‌آموزان با خطر مصرف اشکال مواد ‌مخدر و عارضه ها آن , ابلاغ پیشگیری و معالجه آن از مباحث دوره‌های آموزشی معلمان میتواند باشد . چه بسا بد نمی‌باشد واحدی درسی در مدرسه ها با تیتر آسیب‌شناسی‌ مواد‌ مخدر قرار داده شود و این حساس به دانش‌آموزان گفته شود که ماده مخدر از هر‌نوع و با هر اسمی که باشد , آسیب‌زاست .

منبع/تی نیوز

سایت جهانی

ارسال شده در موضوع :

دیدگاه خود را بنویسید