سوء مصرف لیدوکائین ; نشانه ها , علل , تشخیص و معالجه

سوء مصرف لیدوکائین ; نشانه ها , علل , تشخیص و معالجه

لیدوکائین که تحت عنوان زایلوکایین هم شناخته می شود , دارویی است که بازدارنده از انتقال اطلاعات در طول اعصاب حسی می‌گردد . سلول های عصبی حسی در تن , اطلاعات را از اندام هایی مانند پوست , چشم ها و گوش ها گردآوری می نمایند . آنگاه این داده ها به مغز منتقل میگردند . درین مقاله از بخش داروهای سایت جهانی به بررسی لیدوکایین می‌پردازیم . در اینجا , داده ها بیشتری درمورد کاربردها و خطرها بالقوه سوء مصرف لیدوکائین و چگونگی معالجه آن کسب می‌کنید . AAEAAQAAAAAAAAl6AAAAJDg2OTlkMzc3LTA5NzMtNDc1OS04MzYxLWMzMjM5MmIwYTg1Zg 600x337 300x169 - سوء مصرف لیدوکائین ; نشانه ها , علل , تشخیص و معالجه

کارایی لیدوکائین

حس درد , نوعی اطلاعات حسی است . انسداد این روان حسی باعث به بیحسی و کاهش درد در حیطه ای می شود که در معرض لیدوکائین قرار گرفته است که لیدوکائین یا این که قادر است به بافت ها تزریق شود یا این که از روش پوست جذب گردد .
معمولا در طی فرآیند دندانپزشکی از لیدوکائین تحت عنوان یک عامل بی حسی استعمال می شود و در محیط های دیگر از این ماده تحت عنوان کاهنده درد بهره میگیرند . لیدوکائین به صورت ویژه برای بیمارانی موثر واقع می شود که نگرانی رسمی درمورد سوء مصرف داروهای اعتیادآور یا این که داروهای آرام بخش داشته باشند . متاسفانه عمده بیمارانی که لیدوکائین را به خاطر در اختیار گرفتن درد مصرف می نمایند , به احتمال زیاد به عبارتی بیمارانی می باشند که تجربه سوء مصرف یا این که عکس العمل به آن را خواهند داشت .
نشانه ها سوء مصرف لیدوکائین

لیدوکائین به نظر ساختاری شبیه کوکایین بوده و سبب ساخت اثرات موضعی و سیستمیک می شود . علامتها سوء مصرف لیدوکائین که تحت عنوان مسمومیت با لیدوکائین هم شناخته می شود , عبارتند از :

بی حسی در نزدیکی دهن یا این که زبان
مزه فلزی در دهن
سرگیجه
تماس گرفتن یا این که وزوز گوش ها
تاری دید
بی قراری
آشفتگی یا این که عصبیت
پارانویا
گرفتگی ماهیچه‌ها
تشنج

سوء مصرف لیدوکائین میتواند باعث به از دست دادن تراز هوشیاری شود . همینطور احتمال دارد طی سوء مصرف داروهای بیهوشی موضعی که سبب ساز به انسداد اعصاب و روان در حدود ستون فقرات میشوند , فشار خون تحت ( افت فشار خون ) و ضربان آرام قلب ( برادی کاردیا ) اتفاق بیافتد .

تزریق تصادفی لیدوکائین به رگ ها در طی روند بی حسی میتواند سبب ساز به عکس العمل های شدید قلبی عروقی اعم از فشارخون زیر و آریتمی های مرگ آور از قبیل انسداد قلبی دهلیزی – بطنی , ریتم های بطنی , تاکیکاردیا بطنی و فیبریلاسیون بطنی v – fib شود .
علل سوء مصرف این دارو چیست؟

غالبا سوء مصرف لیدوکائین ناشی از تزریق تصادفی و بیشتراز میزان آن به رگ ها در طی بیحسی یا این که راه های کاهش درد هست . با این وجود , علل دیگری احتمالا صورت بدهند اعم از به کار گیری غیر مناسب یا این که بیش تر از حد از پدهای جلدی آغشته به لیدوکائین و مخلوط لیدوکائین و یا این که بلع کوکایین .

دارای اهمیت است که لیدوکائین و کوکایین باهم ادغام نشوند به عنوان مثال بلع کوکایین به هنگام به کار گیری از پدهای جلدی لیدوکائینی انجام نگیرد . برش پدهای جلدی در طبی بوسیله بعضی از پزشکان , یک تکنیک شناخته شده پیرامون کاهش میزان کلی داروی تجویزی به بیماران است .

به صورت انقطاع تنها یک جور از پدهای دارویی جلدی در قبال برش برخورد نشان داده و سبب به تعدیل نسبی داروی تجویزی در یک پد تغییر و تحول یافته می‌شوند . مریض بسته به گونه پد قادر است دوز قابل توجهی از داروهای بیحسی اعم از لیدوکائین را اخذ کند .

بقیه اشکال لیدوکائین های موضعی نظیر کرم ها , می‌توانند با اعتنا به حالت پوست در مقادیر مختلفی جذب شوند . وقتی که پوست تحریک شده و ملتهب است , نظیر آنچه که به هنگام سوختگی یا این که حذف موهای زائد از روش لیزر اتفاق می افتد , این دارو می‌تواند خیلی سریعتر از حد توقع جذب شده و موجب سوء مصرف شود .
تشخیص سوء مصرف لیدوکائین
0009453 lidocaine lidocaine hydrochloride oral topical solution usp 2 20mgml viscous oral solution 100ml bot 600x600 300x300 - سوء مصرف لیدوکائین ; نشانه ها , علل , تشخیص و معالجه


عمدتا تشخیص سوء مصرف لیدوکائین از روش معاینه جسمی مریض بعداز استارت علامتها قابلیت و امکان پذیر است . با اعتنا به تنوع مقادیر مسمومیت , دوره به کار گیری از لیدوکائین همراه با آغاز علامتها , تحت عنوان شایع ترین شیوه برای تشخیص سوء مصرف لیدوکائین لحاظ می شود .

آزمایش خون قادر است تراز اندازه لیدوکائین موجود در خون را به نمایش بگذارد البته فیض گیری اثر گذار از این آزمایش که با هدف ساماندهی تصمیمات درمانی اورژانسی انجام می‌گیرد , وقتگیر خواهد بود . معمولا برای تشخیص سوء مصرف لیدوکائین , حقیقت معمولی آغاز نشانه ها فورا بعداز تجویز , کفایت می نماید .

مثلا , علامتها تشنج ناگهانی ( به دلیل نقص‌ تشنجی یا این که سندروم هپیرو وانتگلاسیون ) قادر است شبیه علامتها سوء مصرف لیدوکائین باشد . تشخیص سوء مصرف لیدوکائین ناشی از تجویز داروهای تسکین دهنده نظیر پدهای پوستی , دشوارتر است .

در این زمینه , برای بیمارانی که‌این نشانه ها را از سر میگذرانند , این واقعیت بوضوح معلوم است که او از پد جلدی لیدوکائین دار استعمال نموده است . بطور کلی , تشخیص سوء مصرف لیدوکائین در‌این بیماران مثبت بوده و اکثریت آن ها با موفقیت معالجه می‌شوند .
معالجه

معالجه سوء مصرف لیدوکائین بستگی به مدل علامتها و نماد های مریض داراست . در شرایطی که نگرانی درباره ی تشنج وجود داشته باشد , مریض بایستی با داروهای مسکن و در اختیار گرفتن کننده تشنج معالجه شود . این نشانه ها را ارتقا آستانه تشنج می نامند .

در اصل انگیزه از تجویز این داروها خودداری از تحریکات عصبی ناشی از تشنج شدید در سیستم عصبی است . سوء مصرف لیدوکائین در بیماران در گیر به آریتمی قلبی , اکثر وقت ها احتمال هجوم قلبی را تشدید می نماید . مریض بایستی با به کار گیری از تکنیک های توسعه یافته حیات قلبی – عروقی احیا شده و توقع می‌رود که زمان احیا در‌این بیماران بیشتر از حد نرمال باشد .

در بیماران مشکوک به سوء مصرف لیدوکائین , دوز اپی نفرین بایستی به کمتر از ۱میکروگرم در هر کیلوگرم کاهش یابد . معالجه اورژانسی سوء مصرف لیدوکائین نیازمند تزریق محلول امولاسیون لیپیدی ( چربی ) است . مولکول های چربی به لیدوکائین آزاد موجود در پلاسمای خون متصل شده و آن‌ها را بی اثر میسازند .

تزریق امولسیون لیپیدی در معالجه اشکال متفاوتی از سوء مصرف داروها مرسوم است . هم‌زمان با کاربرد لیدوکائین برای کاهش درد , نیاز به معالجه مطلوب برای سوء مصرف آن هم ارتقا می‌یابد . در اکثر اوقات مورد ها , طبابت که استعمال از لیدوکائین را تجویز می نماید , بهنگام سوء مصرف آن هم حاضر خواهد بود و قادر است فورا معالجه را آغاز نماید .

سایت جهانی

ارسال شده در موضوع :

دیدگاه خود را بنویسید