قلیان و مضرات به کارگیری آن

قلیان و مضرات به کارگیری آن

بر بر خلاف تصور عده ای که فکر می‌کنند قلیان کشیدن نسبت به استعمال دخانیات و سیگار عوارض کمتری داراست البته دانشمندان بر این اعتقاد اند که دلایل تن درستی استفاده قلیان به مراتب بیشتر از سیگار است .IMG19320553 760x400 min 300x158 - قلیان و مضرات به کارگیری آن
به نقل از ایسکانیوز در گذشته قلیان اکثر در بخشها جنوبی کشور و در بین بانوان سالخورده خانواده و در خانه مورد به کار گیری قرار می‌گرفت , در حالی که حالا الگوی مصرف در سرتاسر کشور و علی الخصوص بین جوان ها و در سفره‌خانه‌­های سنتی و مکان‌های شبیه شایع شده‌است . در باب قلیان یک‌سری غلط مرسوم در جامعه موجود هست ; یکی‌از آن‌ها کاهش سموم موجود در دود قلیان با عبور از آب است , ولی این ادعا اصلاً حقیقت ندارد و صرفا نقش آب , کاهش دمای دود و ارتقاء رطوبت آن و در نتیجه قابل تحمل کردن استنشاق آن برای شخص مصرف کننده است . برخلاف بخش اعظمی از عقاید و باورهای سنتی , دود منتشره از قلیان دربردارنده مقادیر بیشماری مواد سمی است .

قلیان اعتیادآور است

میگویند قلیان اعتیادآور نمی‌باشد , در حالی که دود هر گونه فرآورده توتون اعم از توتون مورد مصرف در قلیان , دربردارنده نیکوتین است که ماده‌ای اعتیادآور است و چند بار مصرف آن موجب اعتیاد به نیکوتین میشود .

همینطور این باور موجود است که مصرف قلیان کم خطرتر از سیگار است ; در حالی که مصرف قلیان در مقایسه با سیگار دود زیاد زیادتری را وارد ریه‌­های شخص مصرف کننده می‌نماید . اشخاص سیگاری که به صورت میانگین ۱۲ – ۸ نخ سیگار در طول روز مصرف میکنند , به صورت میانگین , با ۷۵ – ۴۰ پک به برهه زمانی ۷ – ۵ دقیقه حدود نیم لیتر دود استنشاق می‌نمایند . مصرف کننده قلیان در هر وعده مصرف که به صورت میانگین ۸۰ – ۲۰ دقیقه طول می کشد , حدود ۲۰۰ – ۵۰ پک میزند و هر پک به صورت میانگین حاوی۱۵/ . تا یک لیتر دود است ; یعنی هر وعده مصرف قلیان به صورت میانگین متساوی کشیدن ۴۰ تا ۸۰ و گهگاه ۱۰۰ نخ سیگار است . از سایر عارضه ها قلیان که در سیگار دیده نمی شود , ارتقاء احتمال انتقال بیماری‌های واگیر دار و واگیردار , مانند تبخال و هپاتیت و سل است که به جهت استعمال اشتراکی آن دیده میگردد . چه بسا درصورت تغییر دادن سر لوله قلیان , مواد ما‌نده در شلنگ آن میتواند دلیل انتقال این بیماری‌ها باشد . افزون بر آن احتمال آلوده و کثیف بودن توتون و تنباکوی مورد استعمال در قلیان به اشکال قارچ‌ها و میکروب‌ها موجود است . در بیشتر موردها تنباکوی مورد استعمال در قلیان کیفیت قابل قبولی نداشته و با مقداری اسانس قابل عرضه میگردد .

مصرف قلیان تنها برای مصرف کننده خطرناک است؟

بنابراعلام محل کار یادگرفتن و ارتقای تندرست وزارت بهداشت , گفته می گردد مصرف قلیان تنها برای شخص مصرف کننده خطرناک است , درحالی که استنشاق ناخواسته دود دخانیات دربرگیرنده مصرف قلیان نیز می گردد ; به گونه ای که یک ساعت در معرض دود قلیان بقیه افراد بودن , مساوی مصرف شش عدد هشت نخ سیگار است . به خطا , نگاه بعضی خانواده‌ها به قلیان , نوعی تفریح و تفنن است و این فرمان موجب می‌گردد تا از سویی به کار گیری قلیان به وسیله نوجوان ها و جوان ها و حتی‌در مواقعی خردسال ها در حضور پدر و مادر و چه بسا به تشویق پدر و مادر برای تولید صمیمیت میان اعضای خانواده , انجام شود و پدر و مادر ناآگاهانه مسئله اعتیاد دوستان عزیز خویش به نیکوتین و در نهایت مواد دخانی را مهیا نمایند .

ایسنا

سایت جهانی

ارسال شده در موضوع :

دیدگاه خود را بنویسید