لیزینوپریل ; داروی معالجه فشار خون بالا

لیزینوپریل ; داروی معالجه فشار خون بالا

لیزینوپریل برای معالجه فشار خون بالای بزرگسالان و خردسالان دارنده دست‌کم ۶ سال سن استعمال می شود . همینطور داروی لیزینوپریل برای باز کردن رگ های قلبی در بزرگسالان و چه بسا بعداز حمله قلبی هم تجویز می شود . آیا با دلایل این دارو شناخت دارید؟ آیا میدانید طریق مصرف آن به چه شکل است؟PVPV214 Lisinopril OraL Tablet 732x549 thumbnail min 300x225 - ليزينوپريل ; داروی معالجه فشار خون بالا

داده ها کلیدی در رابطه لیزینوپریل

در صورتیکه حامله میباشید از داروی لیزینوپریل به کار گیری نکنید . این دارو می‌تواند به جنین جراحت برساند . در صورتیکه در هم اکنون به کارگیری از آن می‌باشید و حامله شده اید حتما تحت نظر دکتر معالج آن را قطع نمایید . این دارو را ۳۶ ساعت پیشین و پس از دارویی که دربرگیرنده sacubatril است مصرف نکنید مثل : Entresto . در حالتی که شما مشکلات کبدی دارید نباید این دارو را با aliskiren به کار گیری فرمایید . همینطور در صورتی‌که بیماری آنژیوادم را دارید هم نباید از این دارو به کارگیری نمایید .

قبل از مصرف لیزینوپریل این نکات را بدایند :

شما نباید از لیزینوپریل به کارگیری فرمائید در صورتی به موردها تحت حساسیت داشته باشید :

علاوه بر مورد ها نقل شده در صدر به بقیه در دست گرفتن کننده های ACE حساسیت نظیر بنازپریل , کاپتوپریل , انالاپریل , فوزونوپریل , موکسیپریل , پریندوپریل , کویناپریل , رامیپریل یا این که تراندولاپریل .
در حالتی‌که در گیر دیابت می‌باشید , از لیزینوپریل و هر مدل دارویی دربردارنده آلیسکرین ( مثل Tekturna یا این که Tekamlo ) استفاده نکنید .
در شرایطی‌که بیماری کلیوی دارید , احتمال دارد حتمی باشد از مصرف لیزینوپریل با آلزیکیرن هم اجتناب نمائید .
در شرایطی که شما آنژیوادم موروثی دارید , نباید از این دارو به کار گیری نمایید .

درهرمورد برای اطمینان بیشتر در صورتی هرگونه بیماری کلیوی , کبدی , بالا بودن سدیم در خون و یا این که آلرژیک دارید بایستی مسلما قبل از مصرف لیزینوپریل در رابطه انها با دکتر معالج خویش صحبت نمائید .

طریقه مصرف

لیزینوپریل را طبق فرمان دکتر معالج مصرف فرمایید چو نبا دقت به نقص‌ شما دوز آن تجویز می شود . پزشک معالج احتمالا بعضی وقتها دوز را تغییر و تحول دهد تا مطمئن شود شایسته ترین نتیجه ها را اخذ می‌کنید . این دارو را در دوران زمان کمتر و یا این که بیش تر از آنچه که پزشک معالج تجویز نموده است استعمال نکنید . لیزینوپریل معمولاً بصورت یک بار طی روز تجویز می شود .
شما می‌توانید با مصرف این دارو به راحتی مبتلا فقدان آب گردید . این دستور می‌تواند به فشار خون مضاعف زیر , اختلالات الکترولیتی یا این که نارسایی تمامی در هنگام مصرف لیزونوپریل باعث شود . پس میزان آب متعددی در طول به کار گیری از این دارو بنوشید .
لیزینوپریل را می توان با غذا یا این که بدون غذا مصرف کرد . در صورت بیماری آلزایمر یک نوبت دارو فورا آن را مصرف فرمایید البته از دوبرابر کردن اندازه دوز دارو در یک نوبت دوری کنید .
فشار خون خویش را اکثر وقت ها می بایست نظارت نمایید . همینطور گهگاه نیاز است که سعی تمامی ها هم مورد باز‌بینی قرار گیرد .
در حالتی که در گیر استفراغ یا این که اسهال شدید با دکتر معالج خودتماس بگیرید .
در حالتی‌که به جراحی نیاز دارید , پیش از این به جراح بگویید که از لیزینوپریل به کار گیری میکنید . در صورتی‌که فشار خون بالا دارید , از این دارو به کار گیری نمائید چه بسا در صورتیکه حس خوبی داشته باشیداما دستگاه فشار خون بالای شمارا تایید می کند . فشار خون بالا اکثر وقت ها فارغ از نماد است . احتمال دارد حتمی باشد از داروهای فشار خون برای سایر زندگی خویش استعمال فرمایید .
این دارو را در دمای اتاقی بدور از گرما و رطوبت , حفظ نمایید . به سفارش های پزشک معالج در رابطه رژیم غذایی و داشتن عمل بدنی و یا این که اجتناب از سیگار و الکل گوش دهید . درضمن از مصرف نمک های دربردارنده پتاسیم در بازه معالجه با این دارو جلوگیری فرمائید .
دلایل جانبی مصرف این دارو
1519398235 Lisinopril min 300x176 - ليزينوپريل ; داروی معالجه فشار خون بالا


حس سبکی راز و سرگیجه هنگام تغییر و تحول موقعیت در حین مصرف این دارو دوچندان شایع میباشد . برای پرهیز از آن به آرامی از وضعیت درازکش به نشسته تغییر و تحول شرایط دهید و بعد از چند دقیقه به آرامی بلند گردید . همینطور هنگام بالا و زیر رفتن از پلکان ها احتیاط فرمایید و تا‌هنگامیکه اثر دارو باقی است از رانندگی و کارهایی که نیاز به احتیاط و تمرکز دارا‌هستند , پرهیز کنید .
‎سرفه‌های خشک قادر است در اثر مصرف این دارو ساخت شود . در صورت پیدایش و ادامه دار شدن سرفه ها با پزشک معالج خویش سخن فرمایید تا داروی جایگزین مطلوب برای شما تجویز شود .
‎احساس تهوع , سوءهاضمه , درد شکم و اسهال هم از عارضه ها گوارشی این دارو است که با مصرف غذاهای سبک و خودداری از غذاهای چرب و مالامال چاشنی و مصرف مایعات به اندازه کافی می توان آنها را کاهش بخشید .
برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خویش درمورد داروی ضد درد مطلوب سوال بفرمایید .
‎با پیدایش علائمی مثل خارش و قرمزی پوست , نازک شدن تار گیسو ها , ایراد در خوابیدن , حس مزه بد دهن سریعا با پزشک معالج خویش کلام نمائید .
‎اگر نشانه ها آلرژی دارویی در نفس کشیدن , ورم صورت , دهن , گویش یا این که گلورا تماشا کردید فوراً به دکتر معالج خویش مراجعه نمایید .
‎اگر زردی پوست یا این که دیده که علامت ی زخم کبدی می‌باشد و لکه های قرمز رنگ و شدید پوستی را بازدید کردید به پزشک معالج مراجعه‌کنید .
پیش از اخذ هرگونه داروی تازه ( خصوصاً داروهای ضد درد و داروهای سوهاضمه ) حتماً پزشک معالج یا این که داروساز خویش را از مصرف این دارو با خبر فرمائید .

سایت جهانی

ارسال شده در موضوع :

دیدگاه خود را بنویسید